Masz pytania? Zadzwoń: +48 (94) 307 00 91

Oświetlenie uliczne led

   W ramach poszukiwania oszczędności budżetowych samorządy decydują się na wyłączanie ulicznych latarni w nocy. Minusem takiego podejścia jest zmniejszenie komfortu mieszkańców, a także spadek ich poczucia bezpieczeństwa.

Kilka miast w Polsce wybrało inne rozwiązanie: inwestycję w oświetlenie uliczne LED, która spłaca się z wygenerowanych oszczędności. Jak się okazuje, im większe miasto, tym więcej punktów świetlnych na ulicach i większe kwoty płynące z oszczędności energii, pozwalające na stworzenie mechanizmu samofinansującego.

Dla przykładu, w mieście liczącym poniżej 50 tys. mieszkańców, które posiada około 600 punktów oświetleniowych, można zastosować jedynie sterowniki redukcji mocy w godzinach nocnych, które powodują zmniejszenie natężenia strumienia świetlnego do 50%. Jest to inwestycja niskonakładowa rzędu 200 tys. złotych, generująca oszczędności energii na poziomie 45 MWh, co daje oszczędności kosztów w wysokości ok. 60 tys. złotych rocznie.

W tym wypadku prosty okres zwrotu inwestycji wynosi od 3,5 do 4 lat. Przykładem może być wiele gmin w Polsce, liczących kilka tysięcy mieszkańców. W ciągu miesiąca dokonano w nich modernizacji 351 opraw oświetleniowych, z czego 218 sztuk wymieniono na nowe oprawy LED, a pozostałe 138 sztuk wykorzystano do ponownego montażu, wymieniając źródło światła. Wcześniej gminy były oświetlane głównie przez energochłonne oprawy rtęciowe o mocy 250 W. Dzięki modernizacji ulice są znacznie lepiej oświetlone, a koszty zużycia energii elektrycznej spadły aż o 55%.  

 

  

Energooszczędne oświetlenie generuje zyski od 60 do 90 % przy zastosowaniu inteligentnego systemu automatyki. Nasza firma specjalizuje się głównie w oświetleniu ulicznym. Oświetleniem typu ZGE LED zastępujemy źródła światła tradycyjnego, zwiększając jednocześnie natężenie światła na ziemi. Jest to bardzo ważne, ponieważ urządzenia pobierające 250 Watt w rzeczywistości tradycyjne tyle nie pobierają. Współczynnikiem jest taki przelicznik 1,25 układu zapłonowego, gdzie układy zapłonowe jeszcze dodatkowo pobierają 25% mocy żarówki. Urządzenia te generują ponadto bardzo małą moc bierną co też wpływa na zyski użytkownika. Inwestycje nawet duże potrafią zwrócić się od roku do półtora roku na samych zyskach energetycznych. Jeżeli zredukujemy koszty oświetlenia od 60 do 90% przy zastosowaniu inteligentnego systemu automatyki mogącego być sterowanym również z komputerów, to uzyskujemy niebagatelne oszczędności. Jednocześnie źródła te kwalifikują się do unijnych dofinansowań ze względu na zmniejszenie emisji CO2.  
 
Każde źródło światła jest projektowane dokładnie pod klienta. Nowoczesne źródła światła właściwie dopiero od kilku lat potrafią uzyskiwać taką moc, technologia LED cały czas się rozwija i idzie do przodu. Porównując źródła oświetlenia ulic np. 100 W typu LED i tradycyjną żarówkę 100 W, światła tradycyjnej żarówki praktycznie nie widzimy. Są to odpowiednio soczewkowane odbłyśniki, które dają niesamowite efekty. W zastosowaniu domowym, żarówkę tradycyjną o mocy 60 W zastępujemy żarówką LED 5 W maksymalnie do 6W przy tym samym natężeniu źródła światła.
 
W sierpniu 2012 roku, na terenie gminy Trzebielino dokonano modernizacji 354 opraw oświetleniowych z czego 213 wymieniono na nowe oprawy Led o mocy 55W i 73W. W pozostałych oprawach, po gruntownym przeglądzie, funkcjonujące dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED-owe. Ponad połowę wymienionych opraw stanowiły przestarzałe oprawy rtęciowe o mocy 250W oraz 125W. Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego w gminie wynosiła 54 kW, natomiast po wymianie na oprawy LED jest to 26kW. Ponadto nastąpiła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a koszty zużycia energii spadły o ponad 50%. Zainstalowane oprawy zostały też wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane urządzenie zmieniające natężenie oświetlenia, dzięki którym można uzyskać dodatkowe 30% oszczędności energii.

 

 

Nowy system oświetleniowy LED uruchomiony w Trzebielinie jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla mieszkańców. Białe światło emitowane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przeprowadzone badania wskazują, że przy zainstalowanym białym świetle znacznie łatwiej rozpoznaje się obiekty, kształty i kolory po zapadnięciu zmierzchu. Zwiększona widoczność to główny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

 

DLA INSTYTUCJI
Bezpośrednią pochodną rozwoju gospodarczego jest wzrost zapotrzebowania na energię...
DLA KLIENTA INDYWIDUALNEGO
Zielona Grupa Energetyczna jest wykonawcą i administratorem instalacji...
LOGO Zielona Grupa Energetyczna Copyright © 2020 Zielona Grupa Energetyczna

Start    Produkty i Usługi   O firmie   Kontakt

Zielona Grupa Energetyczna - oświetlenie uliczne led, fotowoltaika, turbiny wiatrowe pionowe,
farmy wiatrowe, zasilanie dla telekomunikacji, ładowanie samochodów...